Ивелин Михайлов и Златните кокошки на Англия
Кой е този Ивелин Михайлов ? Какъв е този човек? Когато и да влезете във Facebook, той се появява с ново видео. Това са думи на една моя позната, българка в Германия, която винаги коментира и изразява мнение публично.
Наистина, кой е този човек? Вече месец се опитвам да напиша статия за него, но не ми се получава. Той постоянно излиза с ново видео и нова информация, и аз пиша и пиша и няма край. Доста по-лесно беше когато преди 5 години написахме статия за него, която можете да видите под тази, тогава нямаше толкова информация и той не беше развихрил толкова много.
Има двама човека в България, на които не съм могъл да изгледам всичките им видеа. Това са Слави The Clashers и Ивелин Михайлов. Ако не измислят някакви хапчета за удължаване на живота, едва ли ще ми се получи, колкото и да ми се иска.
Преди няколко дни говорих с майка си по Viber и тя ми каза нещо много интересно. За един мой роднина, който се похвали, че е гледал Ивелин Михайлов и полковник Марков и че щял да гласува за партия “Величие”. Това всъщност ме изуми. Ние с този човек сме винаги на различно мнение, но ето че има някаква промяна. Аз следя Ивелин Михайлов от 2018 г. и навремето, когато му говорих за него, той ми каза, че го знае и че не го интересуват видеата на Ивелин и как мисли. Единственото, което го впечатлявало относно Ивелин, е че карал страхотни коли. Какво се случва, явно нещо се е променило? Вече и различни от мен хора взеха да вярват на Ивелин. Днес той не е само интересен на идеалистите като мен, но и на хора с по-рационално мислене, хора, които гласуват рядко, но когато го правят, партията побеждава. Явно на Ивелин нещата вече са почнали да му се получават и той вече не е този динозавър патриот с праисторическо мислене, както се опитва да ни внушат неговите опоненти. Напротив, той вече е разпознаваем за по-модерно мислещите хора, той е в тренда, ако не и самият тренд. Това ме върна отново към желанието да допиша статията за него, а ето я и нея:
От какво печелят англичаните? Какво е тяхното конкурентно предимство?
Всички, които ме следват, знаят, че от доста време живеят във Великобритания и че винаги публикувам снимки и видеа от тази страна. Общо взето, дълбоко съм впечатлен от нея. Непрекъснато обикалям, снимам и анализирам. През цялото това време винаги съм задавал едни и същи въпроси: От какво печелят англичаните? Какво е тяхното конкурентно предимство? По-умни ли са от нас, че имат толкова много?
Не, не са по-умни от нас. Тяхното основно предимство е географското им разположение .
В книгата на Джеръми Паксман “Англичаните” това е идеално описано. Там се казва, че географията гради историята , дори националната психология е възможно също да се повлияе от географията . Англичаните са на остров. Всеки, който е искал да ги превземе, е трябвало да построи флот, за да дойде при тях, така че те са постоянно на завет, докато в континентална Европа ври и кипи. А при нас, на Балканите, този кипеж е още по-силен. Ние сме вратата към Европа и всички са минавали първо през нас, така че всеки, който е набрал сили, първо се е стоварвал с цялата си мощ над нашата територия.
Докато Англия не е претърпяла пълно завоеване от чужда сила след норманското нашествие през 1066 г., когато Уилям Завоевателят побеждава английските сили в битката при Хейстингс и става крал на Англия, до 1154 г. те са под норманското владичество. Оттогава не е имало друга успешна военна инвазия на английска територия. Англия остава единствената европейска държава с такава дълга история – 870 години суверенитет!
Това е довело до едно постоянно натрупване на техните богатства, до икономиката, която е уникална в света, икономиката, която е различна от всички европейски държави. На мен лично ми отне 15 години, докато разбера как точно функционира тяхнта икономика и кои са тези златни кокошки.
Под “златни кокошки” имам предвид точното определение в речника: нещо много ценно, което носи облаги. Но преди да отбележим, кои са златните кокошки на Англия, нека хвърлим един цялостен поглед върху икономиката им.
Брутен вътрешен продукт (BVP) във Великобритания по сектори:
- Лондонското Сити (финансови услуги) : 15% – приблизително 342 милиарда британски лири
- Туризъм, ресторантьорство и хотелиерство : 9% – приблизително 205 милиарда британски лири
- Креативни индустрии (музика, телевизионни предавания, книги) : 3.5% – приблизително 80 милиарда британски лири
- Имотен пазар : 6.5% – приблизително 148 милиарда британски лири
- Образование (Оксфорд и Кеймбридж) : 2.5% – приблизително 57 милиарда британски лири
- Автомобилна индустрия и машиностроене : 2.5% – приблизително 57 милиарда британски лири
- Електроника и технологично оборудване : 1.5% – приблизително 34 милиарда британски лири
- Фармацевтика и химическа индустрия : 3% – приблизително 68 милиарда британски лири
- Храни и напитки : 2% – приблизително 45 милиарда британски лири
- Мода и текстил : 1% – приблизително 23 милиарда британски лири
- Строителство : 6% – приблизително 137 милиарда британски лири
- Земеделие и риболов : 1% – приблизително 23 милиарда британски лири
- Други (енергетика, ИТ, телекомуникации) : 7% – приблизително 160 милиарда британски лири
- Производство : 10% – приблизително 228 милиарда британски лири
- Транспорт и логистика : 7% – приблизително 160 милиарда британски лири
- Търговия на дребно и едро : 10% – приблизително 228 милиарда британски лири
- Професионални, научни и технически услуги : 7% – приблизително 160 милиарда британски лири
- Здравеопазване : 7% – приблизително 160 милиарда британски лири
Кои са златните кокошки във Великобритания?
- Лондонското Сити е сърцето на финансовата индустрия на Великобритания. С неговата концентрация на интелектуален труд и висока добавена стойност, той произвежда значителна част от приходите на страната и играе ключова роля в глобалната икономика. Лондонското Сити се занимава с финансови услуги (банкиране, инвестиции, застраховане, хедж фондове), правни и консултантски услуги, управление на активи, финансови технологии (FinTech) и търговия на финансовите пазари и борси. С размери от 2,9 квадратни километра, осигуряват близо 15% от БВП на Англия, което е приблизително 342 милиарда британски лири. Тук е моментът да споменем, че в едно от видеата си Ивелин Михайлов, заедно с полковника Марков, спомена, че имат намерение да направят нещо подобно до Варна. Отделно Ивелин е застраховател, управлява активи, продава акции и като цялата дейноста на Лондонското Сити е като част от кръвта на Ивелин Михайлов.
- Туризмът е важен сектор за икономиката на Великобритания, като приносът му към брутния вътрешен продукт (БВП) на страната е значителен. Според данни на Световния съвет за пътувания и туризъм (WTTC), туризмът допринася с около 9% от БВП във Великобритания, което възлиза на приблизително 205 милиарда британски лири. Тази цифра включва както преките доходи от туризма, така и косвените ефекти върху отделни индустрии като хотелиерство, ресторантьорство, транспорт и развлечения. Туризмът във Великобритания е основно исторически, благодарение на факта, че не сте били побеждавани близо хилядолетие и можете да видите имоти над 700-800 години в изключително добро състояние. И тук трябва да споменем основния проект на Ивелин Михайлов, а именно Историческия парк. Англичаните вадят огромни пари, продавайки историята и архитектурата, заедно с хотелиерството и ресторантьорството и точно това прави Ивелин за България.
- Оксфорд и Кеймбридж с другите две златни кокошки във Великобритания. Хората от 900 години са разбрали, че могат да направят пари от образование вместо от арпаджик. Таксите варират от £9,250 на година за местни студенти до £48,000 на година за чуждестранни. Оксфорд е съставен от 38 самоуправляващи се колежа, а Кеймбридж – от 31 колежа. И тук се сещам, че Ивелин говори за създаване на висше учебно заведение, защото в този бизнес има много пари. Приносът на образователния сектор към БВП е около 2,5%, което възлиза на приблизително 57 милиарда британски лири. Две големи златни кокошки, построени преди стотици години, където се преподава едно и също с малко надграждане и 900 години дават печалби.
- Имотният пазар и строителството . Приходите от имотния пазар във Великобритания съставляват около 6,5% от БВП на страната на годината, която възлиза на приблизително 148 милиарда британски лири, а от строителството 6% – приблизително 137 милиарда британски лири. Приходите от имотния пазар включват продажба и отдаване под наем на жилищни и търговски имоти, строителни дейности и други услуги. Тук идва моментът да припомня, че Ивелин се занимава и с две дейности, той е и строител, и продавач на имоти. Първо строи парка, около него строи 300 суперскъпи имота, които са най-интересното е, че са в един стил. Знаете ли кой строи така? англичаните. Тук всяка улица, понякога и квартал, са правени точно в един стил. Аз живея точно в такава красива къща на близо 100 години, която е направена в единна архитектура, представляваща голяма къщапо дължина с множество входове за вашите апартаменти. Доколкото разбрах, Ивелин много държи и задължава никой от купувачите да не променя нищо, за да може да се запази стилът и духът на кварталите, които изграждат. Това е точно както е тук в Англия и затова хората идват от цял свят, да гледат и снимат, защото някой пази реда и има общ организационен план. Милионери и милиардери от цял свят купуват имоти в Англия, защото има ред и сигурност, както е в община Ветрино, където престъпността е сведена до 0% благодарение на Ивелин.
Къщите, които строят Ивелин във Ветрино, са един впечатляващ пример за неговата визия и внимание към детайла.
Това е улицата, на която живея в момента. Къщите тук са изградени в единен архитектурен стил, който създава усещане за ред и хармония, като всеки от тях притежава свой собствен чар и уникалност.
Аз също много харесвам Ивелин. Вижда се, че е добро момче, с добър усет на предприемач и най-важното – родолюбец. Притеснява ме единствено неговата доверчивост. Имам предвид партньорството му с “полковника”. Цял живот съм работил с хора и на 67 годишна възраст мога да твърдя, че разпознавам хората.
Ивелин ще има голям проблем с този човек.
Предполагам, че го е взел като носител на гласове, но се опасявам, че Марков е взел него като носител на партия и авторитет.
Дано да не съм прав. Обикновено греша в 1-2% от преценките си.