УХОТО Е ПРОЕКЦИЯ НА НАШЕТО ТЯЛО: МАСАЖИРАШ ТУК – УСЕЩА СЕ ТАМ
Според психолозите този, който често трие с два пръста долната част на ухото си, е несигурен в себе си и нервен; който подръпва и двете си уши, не може да вземе някакво решение, а който се почесва зад ухото, готви дяволия. Останалите лекари обаче биха казали, че това го правят хора, които страдат от различни болести. Защо ли? Защото ухото е като намалена топографска карта на нашето тяло и неслучайно прилича на човешки ембрион.
Твърди се, че според различни пигментни петна, незабележими язвички и едва различими изпъкнатини на определени места по външната част на ухото специалистите разпознават кой орган е болен или кой ще бъде засегнат от заболяване след известно време. Съвременната медицина откри вече около 200 такива точки. Достатъчно е обаче човек да знае за 12 области и да научи на кои органи съответстват, за да може с масажирането на тези места да се избави от някои здравословни проблеми.
Удобството на това самолечение е, че е безвредно дори и да не улучим съответните точки. Специалистите препоръчват ухото да се масажира превантивно най-малко два пъти дневно: сутрин след събуждане и вечер преди заспиване. Който намери време, може да го масажира и преди обяд. При масажиране на ушите дишайте дълбоко. Ако направите масажа добре, ще усетите приятна топлина в ухото.
КАК СЕ ПРАВИ МАСАЖЪТ
Независимо от това, какво ни боли, най-напред правим общ масаж на ухото и едва тогава преминаваме към масаж на различните точки и зони. Масажът се прави внимателно, в повечето случаи с два пръста: с показалеца и безименния пръст. Най-напред се трие повърхността на ушната мида с леко спираловидно движение от отвора на слуховия проход нагоре и по формата на ухото се слиза до най-долната му част. След това ушната мида се улавя с три-четири пръста и се трие от двете страни, докато кожата се зачерви леко и ухото се затопли приятно. Едва тогава се пристъпва към масаж на отделните зони.
Зона 1: С кръгообразни движения трием между два пръста долната част на ухото и леко потупваме с нокти по външната му страна. Това помага при възпаления на устната кухина, при зъбобол, безсъние и нервност, също и при късогледство и глаукома.
Зона 2: Трием, масажираме и потупваме с нокът извивката на ушната мида при различни възпаления, при гърлобол, високо кръвно налягане, висока температура, запек и метеоризъм.
Зона 3: Масажираме и трием при болести на кръвообращението, сърцето и кръвоносните съдове, при нарушения на храносмилането и при заболявания на кръвта и кожата.
Зона 4: Цялата тази област трием при болки на ръцете, лакътните стави, раменните стави и при болки под плешките.
Зона 5: Тя е доста широка и може да се раздели на три части. Долната част се масажира при травми и при болки в шийните прешлени. Ако е засегнат гърбът, масажираме средната част на зона 5, а последната – най-горната част, се масажира при болки и травми на тръбните прешлени и на кръстовата кост. Същите места се масажират и при болки в мускулите на същите части на тялото.
Зона 6: Масажира се и се трие при болки в глезените и краката и при ишиас.
Зона 7: Масажът на тази зона помага при възпаление на седалищния нерв. На извивката на ушната мида по тези места има една точка, масажът на която се препоръчва при язва, при болки в жлъчката и дванадесетопръстника и при астматична криза.
Зона 8: Масажира се при астма, високо кръвно налягане, при болести на храносмилателните органи, също и при епилепсия. По посока към зона 5 отново има точка, чийто масаж облекчава болката при възпаление на троичния нерв, при зъбобол, успокоява кашлицата и помага при световъртеж.
Зона 9: Облекчава болките при страдащи от жлъчка, черен дроб и далак.
Зона 10: Лек масаж облекчава при сърдечна аритмия, при остър бронхит и белодробни заболявания. Над тази зона по посока към извивката на ушната мида има три точки; триенето на средната от тях помага на онези, които имат високо или ниско кръвно налягане, това е т. нар. точка на сърцето. Над нея и под нея има точки, чийто масаж помага при белодробни заболявания и при алергии.
Зона 11: Помага при болки в корема и при затруднения в слуха (шум и звън).
Зона 12: Масажира се при възпаление на млечните жлези.
Източник: domashenjurnal.bg
Leave a Comment