Големите бирени концерни признаха бирата на соца…
Какво става? Световните бирени концерни, „Карлсберг”, „Хайнекен” и „Молсън Корс”, които притежават българските „Шуменско”, „Загорка” и „Каменица” напускаха ретро бири, наподобяващи бирите от соца. Последно на пазара излезе и „Шуменско” в старата бутилка, да възроди славата на някогашната „бомбичка”. Първа беше дефицитната някога „Загорка” с нейното „ретро”.
Излиза, че някои от най-големите световни производители на бира („Карлсберг”, „Хайнекен” и „Молсън Корс” са в топ 5 на бирените концерни), които притежават повечето български пивоварни, признаха достойнствата на социалистическото производство. Странни пазарни явления – да искат бирите им да са като при соца, за който казват, че произвеждаше некачествени напитки? Или да признаем, че тогава е имало и качествена бира?
Мнозина веднага натоварват идеологически тези нови продукти, отричат с раздразнение, че това е някакво признание на соц-производството. И обясняват, че е чисто маркетингов трик – разтваряш ветрилото на портфолиото на продуктите си, за да се хванат колкото се може повече купувачи. Разбира се, че е маркетинг, но и признание – ако онези бири навремето не бяха популярни, сега никой нямаше да тръгне да ги експлоатира. Пишешият тези редове преди десетина години видя в Щатите, в магазини в руските квартали Ричмънд в Сан Франциско и Брайтън Бийч в Ню Йорк …бира „Загорка”. „Загорка” някога се е изнасяла за СССР, макар и в малки количества. И някакви потребители, вече емигранти, си я търсят. Тя вече не е същата, но там по традиция търсят българско и се намира кой да им го доставя в Щатите (и коняк „Плиска” се продаваше при руснаците там, и българско вино).
В маркетинга никой не трябва да пренебрегва носталгията и навика. В продажбите няма и политически скрупули, всеки производител иска да продава колкото се може повече. Френска винена компания в началото на 90-те години регистрира в Полша вино с марката „Sofia”, с етикет имитация на популярното там българско вино „Sophia”. Старите марки си имат своята привлекателност.
Бирените производители се мъчат да пускат нови и нови продукти, радлери, с не знам си какви аромати, сменят етикети, капачки, разни номера, само за да разширят пазарната ниша и да поддържат интереса на купувача.
Ретро бирите предизвикват най-различни реакции и тълкувания.
„Каменица” и “Бургаско” се хвалят с история, непроменен през годините вкус и ала-бала, но не се обвързват само с периода на соца, за да не отнесат злостни заяждания като „Загорка”. Когато „Загорка” почна рекламната си кампания „От времето, когато…”, без никакви политически намеци, веднага политически обременените скочиха и пуснаха фотоколажи с техните реклами, с напомняне за Белене, лагери и т. н. Други пък започнаха да се подиграват с тях, отново с фотоколажи – „От времето, когато Иван Костов не го приеха в БКП”.
Сега обаче за много потребители „Загорка ретро” е най-добрата им бира. Харесват я повече от обикновената и я пият без никакви идеологически предразсъдъци. Успехът на ретро-бирата на „Загорка”, чийто етикет напомня някогашния етикет от соца, провокира и конкурента „Каменица” да пусне подобна, с етикет „нефилтрирана”, също и друг вид, в ретробутилка от началото на миналия век.
Не става дума само за носталгия, не е само това причината. Всъщност носталгиците по бирите на соца са на възраст над 45-50, те са само част от потребителите. Има и други причини.
Бирените концерни наблягат на реклама и маркетинг, направо е забавно да слушаш „бранд мениджъри” как говорят за „комуникационна подкрепа” и стилове.
И в тази ситуация малките пивоварни, непастьоризирани, нефилтрирани, живи бири се харесват повече. В Западна Европа от години малките пивоварни конкурират големите концерни и пиячите на бира предпочитат наливно от такива места. В България това сега започва да се развива. Вече има няколко малки пивоварни у нас, за някои от които е ставало дума тук. Има и съвсем малки пивоварни към отделни заведения.
И за да изпреварят тенденцията в търсенето на такива бири, големите производители у нас пускат ретро марките. При „Загорка ретро” не е пастьоризирана, а при „Каменица” ретро не е филтрирана, мътна.
Стемежът е производителите да пускат бутилирани бири, които по някакъв начин да приличат на жива бира. Живата бира е нефилтрирана и непастьоризирана, няма как да се продава в бутилки. Само наливно, на място. Бирените познавачи си имат правило – „Пий местно наливно”.
И правят такова сравнение: Да пиеш жива бира е като да ядеш пресни ягоди, а пастьоризираната бира е като да ядеш компот от ягоди.
Затова големите се опитват да се доближат до наливните бири от малки пивоварни. „Каменица” закри завода си в Пловдив и остави този в Хасково. Отказа се от над 30 декара от някогашния завод, като остави само три от тях, върху които строи по-малка пивоварна за такива бири в малки серии.
„Загорка ретро”
Етикетът напомня някогашния етикет на „Загорка” от соца, времето, когато беше дефицитна, за нея се рядяха на опашки, купуваха я с връзки.
„Загорка ретро” е 4,5% алкохол, има трайност 8 седмици, без да е пастьоризирана. Как става това? Самият производител обяснява, че е добре филтрирана през специален филтър, при което се отделят живи дрожди и белтъци.
По принцип в биреното производство се използват специални филтри, които задържат над 90% от дрождите, а после се пастьоризират и стабилизират.
„Каменица нефилтрирано”
Тази бира се появи като отговор на „Загорка-ретро”, етикетът леко напомня старите етикети на „Каменица” от соца, шрифтът на марката е едновремешният.
Бирата е нефилтрирана, както обяснява производителят. Така в нея остават дрождите, повече белтъци. Мътна е, трябва да се разклаща бутилката, както е указано и на сайта на „Каменица”. Нещо като наопаки на „Загорка ретро”, която е филтрирана, но не е пастьоризирана. „Каменица” е нефилтрирана, но пастьоризирана. Без да го пише изрично на етикета, то е ясно – няма как да се бутилира бира с живи дрожди. Използвани са изрази „жив вукс”, да напомни за жива бира.
„Шуменско специално” бомбичка
Тази бира беше гордостта на „Балкантурист”, сервираха я в ресторантите на чуждите туристи по времето на соца. Авиокомпания БГА „Балкан” я сервираше на борда на самолетите.
Дефицитна, търсеха я навсякъде. Първата българска пастьоризирана бира. Излиза на пазара през 1966 г. Сега за 50-годишнината производителят „Карлсберг България” пусна отново старата бутилка. В пиарските публикации на марката, се набляга, че вкусът е като едно време. Няма как да се върне съвсем вкуса отпреди 40-50 години, но възраждането на традиции е похвално. И това все пак е признание за качествата на някогашната бира.
Автор: Иван Бакалов