-
Кратки факти за Alkanet Име: Alkanet Научно наименование: Alkanna tinctoria Произход Средиземноморски регион Форми Миниатюрни ядки като плодове вкус Горчив, стипчив вкус Ползи за здравето Добър за здравето на сърцето и помага за контролиране на кръвното налягане Alkanna tinctoria, известна като alkanet, bugloss, anchusa, Spanish bugloss, dyer’s bugloss, orchanet, common alkanet и hoary puccoon, е растение от семейство Boraginaceae (семейство Borage), чиито корени се използват като червена боя. Растението е родом от средиземноморския регион. Името Anchusa произлиза от гръцката дума anchousa, което означава боя, от използването на корена като багрило. Коренът произвежда фин червен оцветител, който е бил използван като багрило в средиземноморския регион от древността. Коренът като багрило е разтворим в алкохол, етер и масла, но е неразтворим във вода. Използва се за оцветяване на вина и алкохолни тинктури, растителни масла и лакове.
Описание на растенията
Алканът е двугодишно или многогодишно тревисто растение, което достига около 0,3 до 0,6 м височина. Растението се среща във всички видове умерени среди, като пасища, в полета с люцерна, в борови гори, в първокласни пасища, както и крайречни и дори в пусти или пусти земи. Предпочита умерено плодородна, богата на хумус, влажна, но добре дренирана почва и може да расте в бедна на хранителни вещества почва. Растението има тъмночервен корен с черен външен вид, но синьо-червен отвътре, с белезникава сърцевина. Коренът произвежда фин червен оцветител, който е бил използван като багрило в средиземноморския регион от древността. Използва се и за оцветяване на вина и алкохолни тинктури, на растителни масла и лакове. Растението има полегнали, разклонени стъбла. Стъблата са покрити с дълги бели власинки.
листа
Алтернативните листа са дълги около 1-2 инча и са продълговати със заоблени върхове. Долните листа са с дръжки и могат да растат до осем инча дължина. Листата в горната част на билката са тесни, те могат да бъдат с продълговата или подобна на копие форма, тези горни листа могат да достигнат около шест инча дължина с ширина един инч. Листата имат редки бели власинки от горната страна, власинки по краищата и бяла „козина“ от долната страна.
Цветя и плодове
Растението произвежда сини до лилави цветя с форма на тромпет, които са подредени в рехави, едностранни скорпиоидни съцветия. Венчето е сравнително дребно, между фуниевидна и подносовидна; обикновено лилаво-синьо, но при някои видове жълто или белезникаво; чашката се уголемява при плода. Обикновено цъфтежът продължава от юни до юли. Цветът е последван от малки плодове, подобни на ядки. Коренът, който често е много голям в съотношение с размера на растението, дава при много от видовете червена боя от кората. Коренът като багрило е разтворим в алкохол, етер и масла, но е неразтворим във вода и се използва за оцветяване на вина и алкохолни тинктури, растителни масла и лакове.
Ползи за здравето на Alkanet
Според USDA National Nutrient коренът на алканета се е доказал като много важна част от билковото растение за лечение на няколко заболявания. По-долу са изброени основните ползи за здравето от корена на алканета, които можете да прочетете и да научите повече, за да добавите знанията си, особено за вашата билкова и здравна информация.
1. Добър за здравето на сърцето
Коренът Alkanet е много полезен за поддържане на здравето на сърцето. Това може да стане чрез накисване на корена на алканета във водата и извличане на есенцията за пиене. По този начин коренът на алканета може да помогне за освобождаването на отровата от тялото и да подобри функцията на сърцето да абсорбира кръвта.
2. Лечение на ревматизъм
Ревматичното заболяване е такова, което обикновено атакува мускулите и нервите, за да бъде болезнено и възпалено. Ревматичният може да бъде преодолян чрез непрекъснато нанасяне на етерично масло от алканет върху болезнената област или рутинна консумация на праха за намаляване на болката.
3. Излекувайте главоболието
Противовъзпалителният ефект, открит в корена на алканета, помага за намаляване на стегнатото и бавно кръвообращение, което причинява главоболие в главата ви. Ако имате толкова здраво и гладко кръвообращение, тогава главоболието ще изчезне. Коренът на Алканет със своите противовъзпалителни свойства ще излекува мигрена и главоболие
4. Намалете болката
След възпаление и болка от ревматичен, коренът на алканета е полезен за намаляване на възпалението, причинено от други случаи. Един от тях е болка в стомаха, когато жената получава менструация или по-известна като дисменорея. Когато една жена има дисменорея, стомахът ще се чувства много болезнен, че тя не може да направи нищо. Следователно, противовъзпалителният ефект на корена може да действа и като противовъзпалително, за да излекува това състояние.
5. Излекувайте разстройството на съня
Етеричното масло от корен на алканета може да помогне за намаляване на нарушенията на съня като безсъние и хронични тревоги. Използвайки етерично масло от корен на алканета преди сън по дължината на главата и под носа, ще се почувствате отпуснати и спокойни като подготовка за добър сън. Правете го често и ще се почувствате много по-лесно да заспите.
6. Лечение на косата
Доказано е, че коренът на Alkanet е много ефективен за увеличаване на здравината на косата, тъй като alkanet е естествен цвят за коса, който е много безопасен и няма ефект върху вашето здраве. Коренът на Alkanet, извлечен в масло, може да бъде много полезен за покриване на кутикулата на косата, предотвратяване на косопад и симптоми на плешивост.
7. Поддържайте здравето на кожата
Антивирусните и антибактериалните свойства, присъстващи в корена на алканета, са много невероятни за защита на вашите основни органи на тялото, особено кожата. Като най-предния защитник на тялото, кожата е много опасна за понасяне на чужди материали, които могат да създадат проблеми като стареене или бръчки. Прилагането на масло от корен на алканет или консумацията на прах от корен на алканет ви помага да поддържате здравето и красотата на кожата, като намалявате стареенето и бръчките, като засенчвате останалата уплаха.
8. Лекувайте кожни гъбички
Коренът Алканет е много полезен за преодоляване и лечение на кожни гъбички. Коренът има много ефективни противогъбични свойства, за да излекува по-специално всякакви заболявания, свързани с кожни гъбички, като храчки, трихофития и екзема при кожни заболявания.
9. Лечение на ноктите
Коренът на Alkanet е полезен за предотвратяване на напукване на ноктите и намаляване на възпалението, което се случва на нокътя. Редовната употреба на етерично масло от корен на алканета по протежение на ноктите ви ще попречи на нокътя да бъде раздразнен, болезнен и инфектиран.
10. Лечение на херпес
Коренът на алканета може да се използва и за лечение на херпес. Херпесът е такова нарушение на имунитета и кожата, което води до много сериозно състояние на кожни уплахи или кожни кръвоизливи поради откритите уплахи. Херпесът се причинява от вирус; по този начин, за да излекувате болестта, ви е необходим такъв антивирусен ефект, който можете да получите максимално от корена на алканета.
11. Намалете температурата
Естественият охлаждащ характер на корена на алканета помага за охлаждане на треската точно както прави традиционното лечение в Аюрведа. Освен това коренът на алканета може да предизвика изпотяване, което ще ускори лечебния процес на страдание от треска.
12. Контролирайте кръвното налягане
Коренът на Alkanet има хипотензивно въздействие, което помага за намаляване на стреса върху сърдечно-съдовата система и е много ефективен за намаляване на високото кръвно налягане. Това също може да помогне за предотвратяване на чума, да предотврати появата на инфаркт и да намали риска от страдание от инсулт.
13. Добър за уплаха
Коренът Алканет е полезен за защита на кожата от всякакви инфекции и възстановяване на възпалението. Коренът на Alkanet се използва широко за лечение на белези от изгаряния, тъй като има естествената способност да действа противовъзпалително и охлаждащо, за да абсорбира топлината от кожата. Това прави корена на алканета полезен като слънцезащитен крем и средство за отстраняване на слънчеви изгаряния.
14. Помага при загуба на тегло
Няма нужда да консумирате много химически диетични лекарства, които не са гарантирани със сигурност, ако искате такова тънко и оформено тяло. Консумирането на прах от корен на алканета рутинно може да ви помогне да намалите прекомерното тегло на тялото и естествено.
Традиционни употреби и предимства на Alkanet
- Коренът е антибактериален, противосърбежен, стягащ и уязвим.
- Използва се външно при лечение на разширени вени, лечни язви, рани от залежаване и сърбящи обриви.
- Прилага се вътрешно за лечение на кашлица и бронхиален катар.
- Използва се при лечение на кожни рани и диария.
- Всички части на растението действат успокояващо и отхрачващо.
- Традиционно се използва локално за лечение на кожни рани и заболявания.
- Перорално коренът на алкана се използва при диария и стомашни язви.
- Билковият чай, приготвен от алканета, се използва широко като лекарство в съвременната народна медицина за лечение на проблеми като меланхолия.
- Чаят се използва и за облекчаване на симптоми като упорита кашлица.
- Чаят се използва и за насърчаване на изпотяването и за премахване на продължителна треска.
- Чаят Алканет се използва за омекотяване и успокояване на раздразнена кожа; намира приложение и като мощен диуретик, както и като стягащо средство и „пречистващо кръвта“.
- Използва се като локално средство за лечение на всякакви порязвания, натъртвания и флебити.
- Билката се използва и за приготвяне на хомеопатично лекарство, което често се използва за облекчаване на язва на стомаха и дванадесетопръстника.
- Използва се при лечението на широк спектър от състояния, включително жълтеница, камъни в бъбреците, кожни проблеми; натъртвания, рани, навяхвания; диария, язви, фрактури, абсцеси.
- В комбинация със смолата на Pistacia atlantica, зехтина и лавровото дърво се използва за лечение на кръвни съсиреци в краката.
- Сварен корен се използва за лечение на фрактури, абсцеси, ревматизъм.
- Комбинира се с избистрено масло за лечение на рани; в комбинация с избистрено масло и „atrufān“ за лечение на изгаряния и инфектирани рани.
- Използва се като антисептик при кожни заболявания като екзема, сърбеж и краста.
- Комбинира се с Ferula assa-foetida и Nigella sativa за лечение на рани.
- Отвара, комбинирана с избистрено масло, се капва в очите за лечение на проблеми там.
- Пресни листа се използват за лечение на възпалено гърло.
Аюрведични ползи за здравето на Alkanet
- Рани : Направете мехлем от корен на алканета. Нанесете го локално върху рани.
- Кашлица : Приготвя се отвара от листа и корен на алканета. Вземете го два пъти на ден в продължение на два дни.
Кулинарни употреби
- Коренът се използва за оцветяване на вина и алкохолни тинктури, растителни масла и лакове.
- Alkanet традиционно се използва в индийската кухня под името „Ratan Jot“ и придава червения си цвят на някои версии на ястието с къри Rogan Josh.
- Използва се като зеленчук.
- Червената боя, получена от корените, се използва като оцветител за храна.
- Листата на Alkanet също се изсушават и се използват в потпури, тъй като излъчват богат и мускусен аромат.
Други факти
- Коренът произвежда фин червен оцветител, който е бил използван като багрило в средиземноморския регион от древността.
- Стрит на прах и смесен с масло, коренът на алканета се използва като байц за дърво.
- Използван е като оцветител за червило и руж (козметика).
- В Австралия алканетът е одобрен за употреба като хранителен оцветител, но не е в Европейския съюз.
- Червената боя се получава от корените, използва се от фармацевти, както и в парфюми и за оцветяване на дърво или мрамор.
- Багрилото се използва и в термометри и като лакмус за тестване на киселини и основи.
- Може да направи дървото да изглежда като розово дърво или махагон.
- Традиционно французойките използвали алканета в прахообразна форма като временен грим.
- Корени от билката също са били използвани за направата на багрило, използвано при подготовката на много различни декорации и техники за оцветяване.
Предпазни мерки
- Избягвайте употреба по време на бременност и кърмене.
- Коренът на алкана може да причини остра чернодробна недостатъчност, цироза, пневмонит, белодробна хипертония или сърдечна недостатъчност.
- Коренът на алкана може да причини чернодробна и/или белодробна токсичност поради пиролизидиновите алкалоидни компоненти.
- Боята за корени не трябва да се консумира за никакви цели.
- Само за външна употреба, не нанасяйте върху наранена кожа.
Препратки:
https://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt?search_topic=TSN&search_value=506016#null
https://davesgarden.com/guides/pf/go/241086/
https://npgsweb.ars-grin.gov/gringlobal/taxonomydetail.aspx?id=105290
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Alkanna+tinctoria
https://www.botanical.com/botanical/mgmh/a/alkan024.html
https://plants.usda.gov/core/profile?symbol=ALTI
http://www.theplantlist.org/tpl1.1/record/kew-2628546
https://en.wikipedia.org/wiki/Alkanna_tinctoria
Факти за Alkanet
Име Alkanet Научно наименование Alkanna tinctoria Местен Средиземноморски регион Често срещани имена Alkanet, bugloss, alkanna tinctoria, anchusa, испански bugloss, dyer’s bugloss, orchanet, common alkanet и hoary puccoon Име на други езици Английски : Alkanet, Dyer’s bugloss, alkanna, dyer’s-alkanet, Spanish-bugloss, orchanet,
Френски : Orcanette, racines d’alkanna, racine d’alcanna
Немски : Alkannawurzel, Schminkwurz
Италиански : Alkanetta
Руски : Alkanna krasilnaya
Испански : Onoquiles, orcanetaНавик за растеж на растенията Двугодишно или многогодишно тревисто растение Разрастващ се климат Среща се да расте във всякакви умерени среди, като пасища, в полета с люцерна, в борови гори, в основни пасища, както и крайречни и дори в пустеещи или изоставени земи Почва Предпочита умерено плодородна, богата на хумус, влажна, но добре дренирана почва и може да расте в бедна на хранителни вещества почва Размер на растението Височина от 0,3 до 0,6 м корен Тъмночервен корен с черен външен вид, но синьо-червен отвътре, с белезникава сърцевина Стъбло Полегнали, разклонени стъбла листо Долните листа са с дръжки и могат да растат до осем инча дължина. Листата в горната част на билката са тесни, те могат да бъдат с продълговата или подобна на копие форма, тези горни листа могат да достигнат около шест инча дължина с ширина един инч Периоди на цъфтеж юни до юли Цвете Сини до лилави цветя с форма на тромпет, подредени в рехави, едностранни скорпиоидни съцветия Плодове Миниатюрни ядки като плодове Вкус/аромат Слаба миризма вкус Горчив, стипчив вкус Използвани растителни части Корен, листа Ползи за здравето - Добър за здравето на сърцето
- Лечение на ревматизъм
- Излекувайте главоболието
- Намаляване на болката
- Излекувайте разстройството на съня
- Третиране на коса
- Поддържайте здравето на кожата
- Излекувайте кожни гъбички
- Лечение на ноктите
- Лечение на херпес
- Намаляване на температурата
- Контрол на кръвното налягане
- Добър за уплаха
- Помага при загуба на тегло
-
Научна класификация на Alkanet
Научно име: Alkanna tinctoria
Ранг Научно име и (общоприето име) царство Plantae (Растения) Подцарство Tracheobionta (Съдови растения) Инфракралство Streptophyta (земни растения) Супердивизия Spermatophyta (семенни растения) дивизия Magnoliophyta (Цъфтящи растения) Клас Magnoliopsida (Двусемеделни) Подклас Asteridae Поръчка Lamiales семейство Boraginaceae (семейство Поречови) Род Alkanna Tausch (alkanna) видове Alkanna tinctoria (L.) Tausch (алкана) Синоними - Alkanna lehmannii (Tineo) A.DC.
- Alkanna tinctoria subsp. lehmanii (Tineo) Nyman
- Alkanna tuberculata Greuter
- Alkanna tuberculata (Forssk.) Meikle
- Anchusa bracteolata Viv.
- Anchusa rhizochroa Viv.
- Anchusa tinctoria (L.) L
- Anchusa tuberculata Forssk
- Baphorhiza tinctoria (L.) Link
- Buglossum tinctorium Lam
- Lithospermum commutatum Bianca
- Lithospermum lehmannii Tineo
- Lithospermum tinctorium L
- Lycopsis cyrenaica Spreng
- Nonea violacea Aucher ex DC
- Onochilis tinctoria Bubani
- Rhytispermum tinctorium Link