Горчиви, но полезни растения
Горчивите растения могат да бъдат както много полезни така и отровни, затова винаги трябва да се внимава с тяхната консумация.
Горчивият вкус се разпознава също от серпентиновите рецептори. Горчивото е неприятно за повечето хора. Много алкалоиди са горчиви и еволюционните биолози предполагат, че отвращението от горчиви неща се е развило, за да предпази хората от отравяне.
Следващият списък с горчиви лечебни растения и билки съдържа горчиви вещества, които са важна част от цялостния им лечебен състав. Здравословната горчивина може да бъде изключително полезна за вашето храносмилателно здраве и метаболизма.
Горчивината се консумира най -добре под формата на тинктури или чайове, тъй като активните съставки се усвояват по -лесно чрез лигавицата на устната кухина. Независимо дали състоянието ви е инфекциозно, свързано със стрес или просто причинено от изтощение, горчивите вещества могат да помогнат за стимулиране на изцелението и жизнеността.
Причината за много от нашите постоянни заболявания често е резултат от отслабена или нарушена чернодробна функция. Горчивите вещества стимулират метаболитната функция на черния дроб, за да възстановят мощния детоксикиращ орган на тялото ви.
1. Горчив пъпеш
Горчивият пъпеш е зелен на цвят и наподобява краставица. Съдържа фитохимикалите тритерпеноиди, полифеноли и флавонодоиди, за които се твърди, че забавят растежа на раковите клетки. Използва се за понижаване на кръвната захар от диабетиците. Богат е на антиоксиданти, които намаляват риска от сърдечносъдови заболявания.
2. Кръстоцветни зеленчуци
Към този сорт зеленчуци спадат броколите, брюкселското зеле, руколата, репичките и др. Те съдържат съединенията глюкозинолати, придаващи им горчивия вкус. Консумиращите ги са с по-нисък риск от развитие на рак. Кръстоцветните зеленчуци подпомагат чернодробните ензими да обработват токсините по-ефективно.
3. Глухарче
Листата от глухарче може да се консумират сурови в салатата, супата, а дори и в тестени изделия. Заради горчивия им вкус, може да се приемат с други храни като чесън или лимон. Богати са на много витамини и минерали, включително калций, желязо, манган, витамин А, С и К. Съдържат и каротеноидите лутеин и зеаксантин, предпазващи от дегенерация на макулата. Листата от глухарче са източник на пребиотици, които стимулират здравите чревни бактерии.
4. Обвивката на цитрусите
Горчивината на външната кора и бялата сърцевина на цитрусовите плодове, се дължи на наличието на флавоноиди, които предпазват плодовете от вредители и са много полезни за човешкото здраве. Цитрусовите флавоноиди помагат при борбата с рак, като намаляват възпаленията в организма и ускоряват детоксикацията. Кората на цитрусите може да бъде включена към всяко ястие като подправка в настърган или изсушен вид.
5. Червени боровинки
Червените боровинки притежават антибактериални свойства и са богати на антиоксиданти. Те съдържат полифенол, известен като проантоцианидин, предотвратяващ попадането на бактерии по телесните тъкани. Рискът от инфекции в стомаха, червата и уринарния тракт се намалява, ако се приемат по две чаши дневно сок от червени боровинки. Редовната им консумация е свързана с добро сърдечно здраве, намалено възпаление, кръвно налягане и кръвна захар.
6.Какао
Хората, които ядат шоколад 5 пъти седмично, имат по-нисък риск от сърдечни заболявания, спрямо тези, които не ядат.
Това се дължи на полифенолите и антиоксидантите, които се намират в какаото. Неподсладеното какао на прах, какаовите зърна и тъмният шоколад съдържат най-малко захар, но най-много антиоксиданти. Те са добър източник и на минерали, включително мед, манган, желязо и магнезий.
7.Кафе
Кафето е богато на полифеноли, като най-разпространена е хлорогеновата киселина, силен антиоксидант, отговорен за по-нисък риск от сърдечносъдово заболяване и диабет. Някои изследвания показват, че кофеиновото кафе дори може да предотврати неврологични заболявания като болестта на Алцхаймер и Паркинсон.
8.Патладжан
Патладжанът е горчив ядлив плод от рода Solanaceae. Мнозина го смятат за зеленчук и го приготвят като такъв, но патладжанът е плод.
Съдържа малко витамини, протеини и минерали и основният му компонент е вода с 92% от състава му. Той е богат на калий и не съдържа почти никакви калории.
Този вид поддържа студа и расте в различни типове климат, но изисква много светлина за покълване. От друга страна, патладжанът може да предизвика алергия поради високата си концентрация на амини
9.Горчив бадем
Въпреки отровните си свойства, след подходяща обработка горчивите бадеми, както и сладките, се считат за полезна храна, макар и с многобройни ограничения в употребата. Тя има изключително богата и разнообразна композиция, която осигурява на плевелите широка гама от приложения и ползи в различни сфери на човешката дейност.
Но броят на горчиви бадеми в сравнение със здрави сладки сортове е строго ограничен – не повече от две парчета на ден. Децата обикновено не могат да ядат вътре. Ако говорим за сладки бадеми, тогава при децата 10 броя сурови ядки могат да бъдат фатални, смъртоносна доза за възрастни – 50 прясно набрани ядки. В процеса на топлинна обработка циановодородът се унищожава, плодовете стават по-безопасни и по-полезни за хората.
Горчив бадем има високи лечебни свойства, може да се възползва от много заболявания. Авицена добре познава лечебната сила на плодовете и ги прилага за нарушенията на храносмилателните органи, пикочните органи, давайки „мъжка сила“. Лекарствените продукти, направени от горчиви бадеми, се купуват най-добре чрез аптечна верига. Въпреки че можете да ги подготвите сами, трябва да сте много стриктни относно дозировката и качеството на суровините.
Горчивото бадемово масло е от полза за жените с ПМС. По това време съдържанието на магнезий в кръвта рязко намалява. И точно това е елементът, който е много в горчиви бадеми. Ползите от ядките се проявяват в тяхното въздействие върху процесите на храносмилане. За лечение се използва не само масло, но и горчиви бадеми за стомашни болки, причинени от язва или гастрит. Също така е полезно в случай на бъбречна колика, затруднено уриниране. Всички видове бадеми почистват черния дроб, далака и бъбреците, както и укрепват зрението, мозъка, полезен за астма, плеврит, язви в червата.
Горчивото бадемово масло се използва широко в медицината. Добавя се към разтвори за инжектиране, терапевтичен мехлем. На първо място се оценяват спазмолитичните, антихистаминови, вазодилататорни, наркотични и хипнотични ефекти. Начините за използване на полезното масло са както следва:
- в аромалампа – 2-3 капки;
- масаж – 1-2 капки на 10 г транспортно масло;
- вътре – 1 капка по 1 чаена лъжичка мед три пъти на ден.
Маслото е полезно за омекотяване на втвърдената кожа, за заздравяване на микротравмите и за борба с целулита. Ревитализира суха, отпусната кожа, изглажда бръчките. Той има благоприятен ефект при заболявания на дихателните пътища, намалява холестерола, лекува леки наранявания на кожата и уплътнява в областта на гърдите.
10. Бергамот
Това е цитрусов плод с кисел вкус, чийто сок е горчив. Неговият размер е малък и формата му е подобна на тази на крушите, както и стеблото му. Неговата ароматна кожа е източник на етерично масло.
Маслото, извлечено от кожата, се използва като ароматизатор за чая Earl Grey и Lady Grey и се използва и в сладкарски изделия. Можете също да произвеждате мармалад, като използвате този плод като основна съставка.
Например, в Гърция се приготвя с всичко и кожата и се вари в сироп. Като цяло се счита, че бергамотът може да има неврозащитни ефекти.
11. Пелин
Пелин (Artemisia) е голям и разнообразен род двусемеделни растения с около 182 вида, принадлежащ към семейството на маргаритката, Сложноцветни (Asteraceae).
В древна Гърция растението е било посветено на девствената богиня на лова Артемида. Артемида (на старогръцки: Ἄρτεμις) – е древногръцката богиня на лова, плодородието, богиня на женското целомъдрие, покровителка на всичко живо на земята. Тя дава щастие в брака. Самата тя е девица. Символ на Артемида е луната, а богинята е въоръжена със сребърен лък. За неин еквивалент в древноримската митология се счита Диана.
Стара поговорка гласи: „Пелинът прави всичко добро“ И последните научни изследвания изглежда потвърждават това старо убеждение. Пелинът е горчива билка, която активира ацетилхолиновите рецептори в мозъка, за да ограничи намаляването на функцията на паметта при пациенти с Алцхаймер. Преди 2500 години кръстникът на медицината Хипократ (известният гръцки лекар) предписва Пелин на своите пациенти, страдащи от проблеми с паметта.
12. Хинин (Quinine) дърво на живота
Хининово дърво (Cinchona pubescens) е вечно зелен храст или малко дърво. Принадлежи към семейство Rubiaceae (Брошови). Карл Линей дал името на рода Cinchona през 1742 г., след като Ана де Осорио, четвъртата графиня от Чинчон, се разболяла от малария и била излекувана с билково лекарство, направено от кората на Cinchona pubescens. Още в древни времена лечебните свойства на растението били открити от народите в Перу, Боливия, Еквадор и Венецуела. Те са го използвали главно за облекчаване на мускулни спазми и симптомите на малария.
Заради изключителните му терапевтични свойства при редица болести и състояния от векове хининовото дърво се култивира за производство на медикаменти в цял свят. То обаче е много ценна съставка и в козметичната индустрия, тъй като ефективно се бори с пърхота и кожните проблеми.Предлагаме ви да се запознаете с особеностите му и да го включите в грижите за външния вид.
Хининовото дърво (Cinchona Officinalis) произхожда от тропическите гори на Амазония и за първи път е документирано през XVII в. след като спасява от тежка болест съпругата на високопоставен перуанец. Така става ясно, че стритият на прах екстракт от кората – хинин, може да се използва като мощно лекарство срещу малария, дезинтерия и треска.
Лечебните му свойства се дължат на голямото количество алкалоиди в кората на дървото, които се явяват естествен лек и срещу множество други неразположения, включително обикновена настинка, махмурлук, анемия, аритмия, няколко вида рак, варикозни вени.
Освен това екстрактът от хинин има болкоуспокояващи и антибактериални свойства, което действа ефективно при мускулни крампи, проблеми с жлъчката, черния дроб, далака и сърцето. Тъй като стимулира слюнката и храносмилането, веществото често се прилага и при стомашно-чревни неразположения, загуба на апетит и запек.
В козметичната индустрия екстрактът от хинин дава изключително благотоворни въздействия върху кожата и косата. Той е много ефикасна съставка срещу косопад,защото подобрява оросяването на скалпа като стимулира циркулацията на кръвта в кръвоносните съдове и по този начин укрепва космения фоликул. От друга страна антисептичните му и антибактериални свойства убиват гъбичките, причиняващи пърхот и подпомагат излющването на мъртвата кожа. Същото се случва и с бактериите причинители на възпаления, обриви и по-сериозни проблеми по кожата.
Източници: Puls.bg, Тhpanorama, healthyhildegard, bg.punchalo, Framar
Невероятно здравословно: защо чаят от бергамот е толкова полезен?
Leave a Comment